Szkolenia z języka R dla naukowców

Co oferuję?

Prowadzę szkolenia ze statystyki oraz programowania w języku R, dedykowane pracownikom naukowym. Uczymy się równolegle R oraz poprawnego wykonywania analiz statystycznych (dobierania odpowiednich testów statystycznych, interpretacji p-wartości itd.). Oczywiście jeśli znacie statystykę i narzędzia typu SPSS czy Statistica, będzie łatwiej — natomiast nie zakładam tego.

Na tej stronie znajdziesz informacje, jak wygląda mój pomysł na naukę, czego konkretnie uczę, jakie materiały ode mnie dostaniesz (będzie ich bardzo dużo) oraz jakie mam doświadczenie.

Szkolenia mogą się odbyć zarówno w grupie (np. na uczelni), jak i indywidualnie.

Kim jestem?

piotr szulc statystyka

Nazywam się Piotr Szulc, od 2012 roku zajmuję się analizą danych, statystyką i uczeniem maszynowym, zarówno od strony komercyjnej, jak i naukowej. Na co dzień używam środowiska R, jestem m.in. twórcą pakietu bigstep. Współpracuję z wrocławskimi firmami z branży finansowej, jak również z biostatystykami, lekarzami i psychologami, pomagając w wykonaniu analiz do publikacji naukowych. Prowadzę blog o statystyce, uczestniczę w turniejach kaggle, a czasem je wygrywam. Niedawno wystartował mój kanał na youtube.

Z wykształcenia jestem matematykiem/statystykiem (uzyskałem stopień doktora na Wydziale Matematyki PWr). Naukowo zajmowałem się zastosowaniami modeli regresji na danych genetycznych. Współpracowałem z Politechniką Wrocławską (7 lat) oraz Uniwersytetem Stanforda (5 lat). Prezentowałem referaty na kilkunastu konferencjach naukowych, m.in. reprezentowałem Polskę na 18th European Young Statisticians Meeting. Publikowałem artykuły w najlepszych czasopismach naukowych (Genetics).

Obecnie najwięcej czasu przeznaczam na dokształcanie naukowców w dziedzinie statystyki i opowiadanie o tym, jak analizować dane. Po więcej szczegółów odsyłam na mój profil na LinkedIn.

Jak to działa?

Przed szkoleniem

Wybieracie konkretny program z moich propozycji lub piszecie, czego chcecie się nauczyć, a ja proponuję odpowiednie szkolenie. Ustalamy termin i miejsce: u Was w firmie, na uczelni lub zdalnie (zdecydowanie polecam szkolenia stacjonarne). Kilka dni przed szkoleniem przesyłam wszystkie materiały, z których będziemy korzystać. W przypadku szkoleń indywidualnych spotykamy się zdalnie co jakiś czas.

W trakcie

Szkolenie ma formę warsztatową: rozwiązujemy konkretne zadania i niejako "przy okazji" uczymy się wszystkiego. Część zadań robię ja, a część uczestnicy. W przypadku kursu indywidualnego w dużej mierze uczycie się sami, a spotkania przeznaczamy na konkretne problemy, które napotkaliście. Choć zadanie są tak skonstruowane, że w dużej mierze poradzicie sobie bez mojej pomocy.

Po szkoleniu

W udostępnionych materiałach dostajecie podsumowanie wszystkiego, o czym mówiliśmy na szkoleniu, dodatkowe zadania do rozwiązania "w domu", odpowiedzi do nich oraz artykuły pogłębiające dany temat. Wszystko tak opisane, by można było do tego wrócić za rok i zrozumieć. Oprócz tego proponuję konsultacje po właściwym szkoleniu, podczas których pomogę w konkretnych problemach uczestników (np. na danych, na których pracujecie).

Terminy

W przypadku szkoleń indywidualnych możemy spotkać się od poniedziałku do soboty w godzinach 9-18. Ustalamy stałe godziny (na przykład raz w tygodniu), ewentualnie umawiamy się na bieżąco, z odpowiednim wyprzedzeniem.

Mój pomysł na szkolenia

W poniższym filmie opowiadam, jak wygląda mój pomysł na naukę, oraz pokazuję, na jakich materiałach będziemy pracować (zarówno w przypadku szkoleń dla grup, jak i indywidualnych).

Czego konkretnie uczę?

Poniżej dwa najważniejsze szkolenia w mojej ofercie. Pierwsze z podstaw obsługi R i analizy danych, choć przez „podstawy” rozumiem też zmianę kształtu danych (pivot, tabele przestawne), łączenie danych z kilku plików, jak również umiejętność tworzenia złożonych wykresów (jest to najważniejsze narzędzie statystyki!).

Dużym błędem w nauce języka R do celów naukowych jest przejście od razu do testów statystycznych. W praktyce używanie testów to najprostsze zadanie, a cała trudność tkwi w odpowiednim przygotowaniu danych. Wiele osób rezygnuje z nauki R, bo nie może poradzić sobie z tym etapem.

Drugie szkolenie jest już typowo statystyczne, choć niewiele ma wspólnego z typowymi (i nudnymi) kursami statystyki na uczelniach. Niektóre z tematów mogą wydawać się dość zaawansowane (np. testy permutacyjne i bootstrap), ale przekonacie się, że w rzeczywistości są one prostsze od klasycznych testów statystycznych — a bardzo poszerzają horyzonty myślenia statystycznego.

Lista wszystkich szkoleń z języka R, które realizuję, jest znacznie dłuższa i znajduje się tutaj (modele mieszane, GAM, uczenie maszynowe, aplikacje shiny). W praktyce najlepszą opcją może być szkolenie dedykowane — napiszcie, jakie tematy Was interesują.

Celem szkolenia jest nauka najważniejszej umiejętności w pracy z danymi: przekształcenia ich do takiej formy, która będzie bardziej przydatna w odpowiedzi na zadane pytania/hipotezy. Mimo że brzmi prosto, w praktyce jest to najtrudniejsze zadanie i nauce tych rzeczy trzeba poświęcić najwięcej czasu. Używanie testów statystycznych jest już łatwe. Zobacz program.

Na szkoleniu dowiecie się, jak wykorzystać w praktyce najważniejsze miary i narzędzia statystyki: błąd standardowy, p-wartość, testy statystyczne, metoda bootstrap. Następnie przejdziemy do najpotężniejszego instrumentu, jakim dysponuje klasyczna statystyka: modelu regresji liniowej i logistycznej. Zobacz program.

Ile to kosztuje?

W przypadku szkoleń dla grup, koszt będę mógł podać, jak ustalimy jego zakres, liczbę uczestników, czas trwania itp. Napiszcie do mnie, to podam, jakie są opcje. Jeśli macie określony budżet, warto o tym wspomnieć — zaproponuję wtedy taki program szkolenia, żeby się w nim zmieścić.

Jeśli interesuje Cię szkolenie indywidualne, oba powyższe są podzielone na 10 części, koszt każdej to 320 zł. Po wpłacie przesyłam materiały do kolejnej części (czyli nie trzeba płacić za całość). W cenie każdej jest 45-minutowe spotkanie ze mną (w sumie 10 spotkań). 

Może uda się znaleźć środki na sfinansowanie takiego szkolenie na uczelni (przynajmniej częściowo). Spytajcie w sekretariacie, czy nie ma przeznaczonych pieniędzy na dokształcanie pracowników.

Co wyróżnia moje szkolenia?

Na rynku istnieją inne firmy prowadzących szkolenia z R. Poniżej podaję kilka powodów, dlaczego warto skorzystać akurat z mojej oferty.

Przygotowanie dydaktyczne

Mam za sobą ponad 2500 godzin szkoleniowych, z czego połowa to indywidualne lekcje. Ponieważ na takich spotkaniach sam na sam łatwo o feedback, uważam, że wiem, jak przekazywać wiedzę (w jaki sposób mówić, jakie przykłady pokazać itd.), by druga osoba NAPRAWDĘ zrozumiała dany temat. Oprócz tego przez kilka lat prowadziłem zajęcia ze studentami na Politechnice Wrocławskiej.

Odpowiednie tempo

Nie pędzimy z materiałem, żeby poruszyć jak najwięcej tematów. Jeśli podstawy nie są zrozumiałe, zatrzymujemy się na nich dłużej, nawet kosztem tego, że nie zrealizujemy pewnych punktów (w razie czego znajdziecie je dobrze opisane w przesłanych materiałach). Dzień szkoleniowy jest krótszy, niż zazwyczaj (6 godzin zamiast 8), z opcjonalnym dniem (lub więcej) przerwy między kolejnymi sesjami. W przypadku szkoleń indywidualnych sami ustalamy tempo.

Aktualizacja materiału

Szkolenia modyfikuję w trybie ciągłym. Rozwój R, ale też samego podejścia do statystyki i analizy danych jest tak szybki, że program szkolenia, który ma dwa lata, jest już przestarzały. Zwykle uaktualniam go co kilka miesięcy, dzięki czemu uczycie się tego, co w tym momencie jest uznawane za najlepsze.

Osobiste zaangażowanie

Za całe szkolenie jestem odpowiedzialny osobiście: umawiacie się ze mną, ja przygotowałem materiały, wszystkie spotkania są ze mną. Jestem bardzo zaangażowany w to, co robię, i zwyczajnie zależy mi, żeby każde szkolenie przeprowadzić najlepiej, jak się da.

Jak się skontaktować?

Jeśli chcecie, bym przeprowadził dla Was szkolenie z języka R, wypełnijcie formularz. A jeśli nie lubicie formularzy, napiszcie bezpośrednio na poniższy adres:

piotr szulc

Być może brak Wam pewności, czy moja oferta jest dla Was? Postaram się rozwiać wątpliwości.

    Wypełniając formularz swoimi danymi, zgadzasz się na ich przetwarzanie w celu kontaktu z Tobą na zasadach określonych w polityce prywatności.