Matematyka i statystyka w data science

Co oferuję?

Uczę matematyki i statystyki, a dokładnie tych działów, które są wykorzystywane w data science. W przypadku matematyki zwykle niejawnie — są to fundamenty, na których stoją metody używane w analizie danych czy uczeniu maszynowym. Statystyka jest już używana bardziej bezpośrednio, choć również i ona opiera się na pewnych podstawach, które mogą nie być Ci znane.

Na tej stronie znajdziesz informacje, czego konkretnie uczę oraz jakie mam doświadczenie. Możemy umówić się na cały kurs lub tylko konsultacje.

Kim jestem?

piotr szulc statystyka

Nazywam się Piotr Szulc, od 2012 roku zajmuję się analizą danych, statystyką i uczeniem maszynowym, zarówno od strony komercyjnej, jak i naukowej. Na co dzień używam środowiska R, jestem m.in. twórcą pakietu bigstep. Współpracuję z wrocławskimi firmami z branży finansowej, jak również z biostatystykami, lekarzami i psychologami, pomagając w wykonaniu analiz do publikacji naukowych. Prowadzę blog o statystyce, uczestniczę w turniejach kaggle, a czasem je wygrywam. Niedawno wystartował mój kanał na youtube.

Z wykształcenia jestem matematykiem/statystykiem (uzyskałem stopień doktora na Wydziale Matematyki PWr). Naukowo zajmowałem się zastosowaniami modeli regresji na danych genetycznych. Współpracowałem z Politechniką Wrocławską (7 lat) oraz Uniwersytetem Stanforda (5 lat). Prezentowałem referaty na kilkunastu konferencjach naukowych, m.in. reprezentowałem Polskę na 18th European Young Statisticians Meeting. Publikowałem artykuły w najlepszych czasopismach naukowych (Genetics).

Obecnie najwięcej czasu przeznaczam na dokształcanie naukowców w dziedzinie statystyki i opowiadanie o tym, jak analizować dane. Po więcej szczegółów odsyłam na mój profil na LinkedIn.

Jak to działa?

Poznajemy się

Wyślij wiadomość przez formularz na końcu strony, opisz swoje doświadczenie w data science, jak oceniasz swoją wiedzę z matematyki i statystyki oraz czego chcesz się nauczyć. Ale nie musisz podawać konkretów, a zdać się na mnie, które z tematów z matematyki i statystyki uważam za przydatne.

Spotkanie

Spotykamy się zdalnie (Zoom), udostępniam swój pulpit lub tablicę. Jeśli to pomoże w zrozumieniu danego zagadnienia, to będziemy coś liczyć, natomiast główny cel to zaznajomienie z językiem matematyki/statystyki (żeby rozumieć np. publikacje naukowe) i pewnymi ideami --- bo to jest ważne w data science, a nie umiejętność obliczenia konkretne całki (zwykle).

Terminy

Spotkania mogą się odbyć od poniedziałku do soboty w godzinach 9-18. Ustalamy stałe godziny (na przykład raz w tygodniu), ewentualnie umawiamy się na bieżąco, z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czego konkretnie uczę i jaki jest koszt?

W mojej ofercie są dwa kursy: jeden z matematyki, drugi z prawdopodobieństwa i statystyki. Są one teoretyczne — w tym sensie, że mówimy o teorii, na której opiera się współczesne data science. Natomiast omawiamy tylko te tematy, które mają możliwie bezpośrednie przełożenie na praktykę analizowania danych i budowę modeli uczenia maszynowego — i będę podawał przykłady, w których miejscach korzysta się z tych koncepcji.

Szkolenie ze statystyki i prawdopodobieństwa jest teoretyczne, choć żeby zrozumieć temat, będziemy rozwiązywać więcej praktycznych zadań (w porównaniu do kursu z matematyki). Natomiast możliwie bez użycia dedykowanych narzędzi, które liczą wszystko „same”.

Koszt spotkania to 240 zł za 45 minut.

Jeśli interesują Cię bardziej praktyczne szkolenia, lista wszystkich moich kursów jest znacznie dłuższa i znajduje się tutaj.

Kurs dla osób, które chciałyby rozumieć, co znajduje się „pod spodem” metod wykorzystywanych w data science. Granice, pochodne, całki, działania na macierzach, wartości własne — to fundamenty, na których opiera się data science. Oprócz tego matematyka to język, którego trzeba się nauczyć, by móc czytać publikacje naukowe, a właśnie w nich znajduje się najnowsza wiedza. Zobacz program.

Celem kursu jest wyjaśnienie podstawowych pojęć z rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, takich jak wartość oczekiwana, wariancja, wzór Bayesa, błąd standardowy, testowanie hipotez, p-wartość, przedział ufności, gęstość rozkładu, metoda bootstrap czy testy permutacyjne. Skupiamy się głównie na podstawach teoretycznych, tzn. co oznaczają te terminy i jak je policzyć bez użycia dedykowanych programów. Zobacz program.

Co wyróżnia moje kursy?

Teoria i praktyka

Mam doktorat z matematyki, a w swojej pracy naukowej zajmowałem się zastosowaniami statystyki w genetyce. Oprócz tego od 2012 roku zajmuję się praktyczną pracą z danymi. Innymi słowy, znam bardzo dobrze zarówno teorię, jak i praktykę.

Przygotowanie dydaktyczne

Mam za sobą ponad 2500 godzin szkoleniowych, z czego połowa to indywidualne lekcje. Ponieważ na takich spotkaniach sam na sam łatwo o feedback, uważam, że wiem, jak przekazywać wiedzę (w jaki sposób mówić, jakie przykłady pokazać itd.), by druga osoba NAPRAWDĘ zrozumiała dany temat. Oprócz tego przez kilka lat prowadziłem zajęcia ze studentami na Politechnice Wrocławskiej.

Odpowiednie tempo

Tempo jest takie, jak trzeba, bo Ty nim sterujesz. Jeśli podstawy nie są zrozumiałe, zatrzymujemy się na nich dłużej. Kurs nie ma przewidzianej długości (co oczywiście jest też wadą --- ale lepiej nauczyć się mniej tematów, ale naprawdę je zrozumieć).

Możliwość rezygnacji w dowolnym momencie

Ponieważ płacisz tylko za jedną lekcję, w dowolnym momencie możesz zrezygnować, jeśli poczujesz, że mój sposób przekazywania wiedzy do Ciebie nie trafia. Albo zmieniła się Twoja sytuacja i nie masz już czasu, by kontynuować naukę.

Osobiste zaangażowanie

Nie jestem żadną "wielką firmą", wszystko prowadzę sam: umawiasz się ze mną, ja przygotowałem materiały, każde spotkanie jest ze mną. Jestem bardzo zaangażowany w to, co robię, i zwyczajnie zależy mi, żeby Cię jak najwięcej nauczyć.

Jak się skontaktować?

Jeśli moja oferta wydaje Ci się interesująca, wypełnij formularz. A jeśli nie lubisz formularzy, napisz bezpośrednio na poniższy adres:

piotr szulc

Jak dogadamy się z terminem, prześlę szczegóły techniczne: jak się łączymy, jak wyglądają płatności itp.
 

Może brak Ci pewności, czy moja oferta jest dla Ciebie? Napisz, postaram się rozwiać wątpliwości.

Jeśli chcesz zorganizować szkolenie dla większej grupy, zapraszam tutaj.

    Wypełniając formularz swoimi danymi, zgadzasz się na ich przetwarzanie w celu kontaktu z Tobą na zasadach określonych w polityce prywatności.