Analizy statystyczne do publikacji naukowych
Co oferuję?
Pomagam wykonać analizę statystyczną do artykułu naukowego (w języku R), opisać ją oraz odpowiedzieć na uwagi recenzentów. Jeśli wydaje Ci się, że jest to skomplikowane i niekoniecznie sam/sama powinnaś to robić, bo przecież nie jesteś statystykiem — to masz rację. Żeby poprawnie wykonać analizę statystyczną, potrzeba naprawdę dużo wiedzy i doświadczenia. Nie bez powodu jest to osobna dziedzina nauki.
A jeśli nie chcesz polegać na mojej doraźnej pomocy, ale samodzielnie wykonywać dobre analizy statystyczne do publikacji, mogę Cię tego nauczyć. W praktyce najlepszą opcją może być „hybrydowe” podejście: z jednej strony uczymy się, jak robić analizy statystyczne w R, z drugiej konsultujemy konkretne problemy.
Poniżej znajdziesz informacje, jak wygląda współpraca ze mną, jaki jest koszt i dlaczego warto go ponieść.
Jak to działa?
Spotkania online
Jeśli chcesz, byśmy analizę statystyczną wykonali wspólnie, spotykamy się online przy pomocy programu Zoom. Tłumaczę każdy krok, który wykonuję. Jeśli statystyka nie jest Ci obca, na spotkaniu zajmujemy się tylko najtrudniejszymi rzeczami, a te czasochłonne robisz samemu.
Zlecenie wykonania analizy statystycznej
Analizę mogę wykonać sam --- napisz, podam szczegóły. Później możemy się spotkać, żeby omówić wyniki. Co ważne, nasza współpraca nie kończy się z dniem oddania raportu. Jeśli po roku okaże się, że recenzent chce coś doliczyć, wystarczy do mnie napisać.
Kim jestem?
Nazywam się Piotr Szulc, od 2012 roku zajmuję się analizą danych, statystyką i uczeniem maszynowym, zarówno od strony komercyjnej, jak i naukowej. Na co dzień używam środowiska R, jestem m.in. twórcą pakietu bigstep. Współpracuję z biostatystykami, lekarzami i psychologami, pomagając w wykonaniu analiz do publikacji naukowych. Prowadzę blog o statystyce, uczestniczę w turniejach kaggle, a czasem je wygrywam. Pracuję jako senior data scientist w firmie Molecure.
Z wykształcenia jestem matematykiem/statystykiem (uzyskałem stopień doktora na Wydziale Matematyki PWr). Naukowo zajmowałem się zastosowaniami modeli regresji na danych genetycznych. Współpracowałem z Politechniką Wrocławską (7 lat) oraz Uniwersytetem Stanforda (5 lat). Prezentowałem referaty na kilkunastu konferencjach naukowych, m.in. reprezentowałem Polskę na 18th European Young Statisticians Meeting. Publikowałem artykuły w najlepszych czasopismach naukowych (Genetics). Więcej szczegółów na moim profilu na LinkedIn.
Co wyróżnia współpracę ze mną?
Doświadczenie naukowe
Pracowałem na uczelni (Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski), najpierw jako doktorant, później post-doc. Publikowałem w najwyżej punktowanych czasopismach (Genetics), "użerałem się" z recenzentami, jeździłem na konferencje itp.
Przygotowanie dydaktyczne
Mam za sobą ponad 2500 godzin szkoleniowych, z czego połowa to indywidualne lekcje. Ponieważ na takich spotkaniach sam na sam łatwo o feedback, uważam, że wiem, jak przekazywać wiedzę (w jaki sposób mówić, jakie przykłady pokazać itd.), by druga osoba NAPRAWDĘ zrozumiała dany temat. Oprócz tego przez kilka lat prowadziłem zajęcia ze studentami.
Aktualizacja wiedzy
Rozwój R jest tak szybki, że jeśli uczyliście się go parę lat temu, męczycie się teraz z topornymi funkcjami i składnią. Najnowsze pakiety przyspieszają proces analizy statystycznej kilkukrotnie. Co więcej, zmienia się również sama statystyka, a już na pewno sposób jej uczenia --- jest zdecydowanie na wyższym poziomie. Istnieje mnóstwo narzędzi i wypracowanych podejść do nauki statystyki, które pozwalają na zrozumienie jej istoty. Niestety, ten rozwój odbywa się poza uczelnią.
Osobiste zaangażowanie
Nie jestem "firmą", wszystko prowadzę sam: umawiasz się ze mną i każde spotkanie jest ze mną. Jestem bardzo zaangażowany w to, co robię, i zwyczajnie zależy mi, żeby daną analizę statystyczną wykonać najlepiej, jak się da.
Uczciwość
W przypadku analiz statystycznych jest to bardzo ważne --- bo to bardziej sztuka, niż praca według schematu. Jeśli umówimy się na jakąś kwotę, to taki będzie ostateczny koszt, nawet jeśli analiza okaże się trudniejsza. A jeśli zauważysz jakiś błąd, nawet po dłuższym czasie, to oczywiście go poprawię. I nie potrzebuję do tego żadnej umowy --- bo to kwestia zwykłej uczciwości.
Ile to kosztuje?
Jeśli analizę mamy wykonać wspólnie, koszt spotkania to 240 zł za 45 minut. Jeśli mam ją zrobić sam, prześlij dane i opisz problem, możliwie szczegółowo. Podam cenę i jaj się dogadamy, maksymalnie po dwóch tygodniach prześlę wyniki. Zwykle koszt to 2-3 tys. zł. Cena jest zawsze ostateczna, tzn. nie może się zwiększyć, nawet jeśli nie doszacuję trudności związanych z konkretnym problemem.
Na analizę danych do publikacji naukowych są czasem przeznaczone środki na uczelniach, ewentualnie można je uwzględnić w grancie — zapytaj w sekretariacie. Wystawiam rachunki, jestem zwolniony z VAT.
Jak się skontaktować?
Jeśli moja oferta wydaje Ci się interesująca, wypełnij formularz. A jeśli nie lubisz formularzy, napisz bezpośrednio na poniższy adres:
Być może brak Ci pewności, czy moja oferta jest dla Ciebie? Postaram się rozwiać wątpliwości.
Jeśli chcesz zorganizować szkolenie dla większej grupy, zapraszam tutaj.
Wypełniając formularz swoimi danymi, zgadzasz się na ich przetwarzanie w celu kontaktu z Tobą na zasadach określonych w polityce prywatności.